A leggyakoribb tévhitek házikedvenceinkről
Tényleg igaz, hogy a kutyáknak nincsenek emlékeik a múltról, és fekete-fehérben látják a világot? Igaz, hogy kedvenceink nem látják a színeket? Az Állatok Világnapja alkalmából a Nestlé PURINA segítségével lerántottuk a leplet a házikedvencekkel kapcsolatos legismertebb tévhitekről.
A kutyák színvakok
– Igaz, hogy a kutyák az emberektől eltérő módon érzékelik a világot, de a tévhittel ellentétben nem kizárólag fekete-fehérben látnak - magyarázza Dr. Márton Kinga, a PURINA állatorvosa. – A vizuális érzékelésük körülbelül megegyezik egy színvak emberével: nehezen különböztetnek meg egymástól bizonyos színeket, a pirosat és a zöldet pedig szinte egyáltalán nem látják. Míg számunkra a szivárvány az égen öt-hat színből áll, a kutyák csak sárgásbarnás árnyalatokat látnak, meg egy kis kéket. Egy piros labdát a zöld füvön pedig úgy érzékelnek, mintha egy barna labda gurulna a sárgásbarna füvön, ezért könnyen előfordulhat, hogy nem is veszik észre.
A kutya egy hároméves gyerek értelmi szintjén van
Bár bizonyos tekintetben sok hasonlóság van a gyerekek és a kutyák értelmi képességei között, mégsem lehet egyetlen számmal meghatározni, hogy hány éves szintjének felelnek meg a kutyák általában. Hazai kutatók például azt vizsgálták, hogy miként reagálnak az emberi jelzésekre, és a szemmozgásuk alapján megállapították, hogy ugyanúgy lekövetik az ember elfordított tekintetét és közlési szándékát, mint egy féléves csecsemő. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden másban is egy kisbaba szintjén állnának: az elméjük különböző képességei eltérő mértékben fejlettek.
Nehezebb az élet egy menhelyi kutyával
– Sokan tartanak a menhelyi kutyáktól és félnek őket örökbe fogadni, mert vadnak és kiszámíthatatlannak hiszik őket. Ugyanakkor a szomorú múltjuk, – az, hogy esetleg bántották vagy elhagyták őket – nem jelenti azt, hogy ne tudnának újra kötődni és szeretni – magyarázza az állatorvos. – Bár az etológusok szerint a kutyák traumái valóban nem törölhetők el, de sok-sok gondoskodással és odafigyeléssel könnyen felülírhatjuk azokat.
A kutyáknak nincsenek emlékeik
Sokszor hallani, hogy a kutyák a jelenben élnek, és a múltjuk nem marad meg az emlékezetükben. Márpedig a tudomány szerint nagyon is jó a memóriájuk, és akár még 10-15 évvel korábbi eseményekre, személyekre is emlékezhetnek. A kisgyerekekhez hasonlóan első sorban érzelmeket és testi reakciókat, benyomásokat hordoznak magukban.
– Az állatvilág kapcsán mindig az állat és az ember közti különbségeket hangsúlyozzuk, de az Állatok Világnapja alkalmából inkább koncentráljunk arra, hogy mennyi közös van bennünk! A kisállattartó gazdák pontosan tudják, hogy minden kutya és cica egyedi személyiséggel, akarattal és igényekkel rendelkezik, – akárcsak mi, emberek. Felelős állattartóként az a feladatunk, hogy megértsük mind az alapvető szükségleteiket, mind a szociális igényeiket, hiszen ők nem képesek rá, hogy ezekről beszéljenek – teszi hozzá Dr. Márton Kinga, a PURINA szakértő állatorvosa.
A Nestlé 2011 óta folyamatosan segíti kiemelt együttműködő partnerét, a HEROSZ budapesti állatotthont, amelynek 2019-ben összesen 29,8 tonna tápot adományozott.
A koronavírus-járvány miatti nehéz helyzetben idén negyedmillió adag állateledelt ajánlott fel a magyarországi menhelyeknek, melyet a Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetség segítségével juttatott el az állatotthonokba. Ez a vállalás a PURINA nemzetközi támogatásának keretén belül történik, amely során az európai régió 15 országa támogatja a rászoruló állatotthonokat: a krízis kezdete óta már 2 millió adag állateledel eljuttattatására tett vállalást különböző menhelyek számára.