KutyaSarok
Tippek, Érdekességek

Karácsonykor is figyeljünk oda kutyusunkra!

Itt a karácsony, majd nemsokára jön az újév is. Ne feledkezzünk meg kutyusunkról az ünnepi forgatagban, ilyenkor is szenteljünk elegendő figyelmet kedvenceink számára!

Az ünnepi terülj-terülj asztalkám nem kutyagyomornak való. Az emberek számára készült, fűszerezett ételek fogyasztása, a hirtelen behabzsolás súlyos egészségügyi problémákat, például gyomorrontást, felfúvódást, hasmenést, vagy akár életveszélyes gyomorcsavarodást is okozhat. Ha kedveskedni akar kedvencének, kerülje az emberi finomságokat, a csontokat és gondoskodjon róla, hogy ne férhessen hozzá az ünnepi dekorációhoz.

A leggyakoribb állatorvosi vészhelyzetek karácsonykor:

  • Hányás: emberi ételek fogyasztásától, karácsonyi mérgező növényektől (fagyöngy, mikulásvirág)
  • Hasmenés: emberi ételek és maradékok fogyasztásától
  • Idegen test a gyomorban, bélben: karácsonyi dekoráció, apró ajándék, csont a karácsonyi ebédből (halcsont)
  • Száj és végtag sérülés: eltört karácsonyfadíszektől
  • Csokoládé-mérgezés (metil-xantin toxikózis): étcsokoládé, szaloncukor fogyasztás miatt
  • Bélsárrekedés (obstipáció): a sok csont fájdalmas, fehér mészdugóként elzárhatja a beleket és gyakran csak állatorvosi beavatkozással távolítható el.

Karácsonyi veszély

Készüljön a Szilveszterre: jön a rettegett petárda!

  • Az esti etetést, utolsó séta időpontját úgy válassza meg, hogy megelőzze a  petárdázás kezdetét. Legjobb, hogy ha a sötétség beálltával otthon marad!
  • Ha séta közben petárdázásba csöppen, azonnal érdemes pórázra kötni a kutyát, mert lehet, hogy hazafut, lehet, hogy átfut az úttesten. Veszély esetén a kutyák a falkavezér utasítását várják, annak viselkedéséről vesznek mintát. Ha a gazdi nyugodtan viselkedik, a kutya sem esik olyan könnyen pánikba. Bátorítsa, simogassa meg a kutyát, és folytassa a sétát.
  • A kertben lakó kutyákat Szilveszter délutánján vigye be a lakásba, esetleg a garázsba, pincébe (olyan helyre, ahova kevésbé hatol be a zaj).
  • Szilveszterkor a kutyát ne hagyja egyedül, különösen akkor, ha tudja, hogy félős. Sajnos ezt az áldozatot meg kell hoznia a gazdiknak, ha nem akarják állatuk életét kockára tenni.
  • Ha meghallja az első durranásokat, kezdjen játszani a kutyussal, jutalmazza meg, egészen a tűzijáték végéig legyen vele. Így a jó emlék marad meg benne.
  • Ha gyógyszerezést kell fontolgatni, akkor érdemes észben tartani, hogy vannak már jól használható, természetes hatóanyagú nyugtatók, stresszoldók, melyek jól adagolhatók és nem bódítják el, csak nyugtatják a kutyákat.

 

Szilveszterkor, a petárdázás idején fokozottan vigyázzon kedvencére! Ha kész a baj, mikrochipesek előnyben!

MIKROCHIP- kötelező ÉS hasznos

Kötelező, mert 2012. aug. 1-e óta minden 4. hónapot betöltött kutyát kötelező mikrochippel ellátni.

Kötelező, mert 2013. január 1-től állatorvos csak mikrochipes jelöléssel ellátott kutyát olthat veszettségellen.

Hasznos, mert minden tulajdonos adata bekerül egy internetes nyilvántartásba, ahonnan illetékes (állatorvos és közterület-felügyelő) lekérdezheti az adatokat. Ha állata elveszik, és bekerül az ebrendészeti telepre, azonnal tudják Önt értesíteni. Ön is ellenőrizheti, hogy felkerültek-e adatai itt: www.petvetdata.hu

Cikk: kisallatbudafok.hu
Index kép: doggiemanners.com
Kép: 7-themes.com

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .